Teknik Destek

Merkezi sistemde kullanımda olan ısı sayaçlarının Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2018 yılında yayınlanan 30470 sayılı Yönetmeliği gereği 5 yılda bir periodik muayene yapılması zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yapılan periyodik muayene işlemleri sonrasında, Maksimum İzin Verilen aralık içinde bulunan sayaçlar damga ve mühür işlemi yapılarak 5 yıl daha kullanılabilir. Maksimum izin verilen aralık dışında ölçüm yapan sayaçların ise değişimi yapılması gerekir. Bu yönetmelikle merkezi sistemde doğru ölçüm yapmayan ısı sayaçlarının / kalorimetrelerin sistemin dışına çıkası hedefleniyor.

Isı sayaçlarının muayene için onaylı servislere getirilmesi kalorimetre de-montajını yapan teknik servisler tarafından doğru bir şekilde yerinden sökülerek, sayaçlar zarar görmeden muayene kuruluşlarına ulaştırılıp, muayene sonrasında da muayeneden geçen damgalanan sayaçları tekrar yerine montaj yaparak 5 yıl daha tüketicinin kullanımına hazır hale getirirler. Montajı tamamladıkları kalorimetrelerin M-bus okumalarını da devreye alarak projeyi teslim eder.

Muayene sonucu belirtilen sınırlarda ölçüm yapmayan sayaçların ise yeni ısı sayaçları ile değiştirilmesi gerekiyor. Nihai tüketici ısı sayacı seçiminde öncellikle doğru ölçüm yapan ve 5 yıl sonra periodik muayeneye tabi tutulduğunda; teknik destek ve servis alabileceği kaliteli bir cihaz seçiminde bulunması önemli olacaktır. Piyasada bulunan ucuz fiyatlara temin edilen kalorimetreler maalesef doğru ölçüm yapmayan çoğu birkaç yıl içinde değişim gerektiren ve pek çok teknik sorunu da beraberinde getiren ürünlerdir.

Cihaz seçiminde kalorimetre fiyatı birinci öncelik olmamalıdır. Cihaz seçiminde öncelik kullanım boyunca doğru ölçüm yapan ve 5 yıl sonra periodik muayene sonrasında 5 yıl daha kullanılabilecek ürün olmalıdır. Yapılacak bu seçim ile kısa sürede tekrar belli fiyat ödeyerek gereksiz yere yeni bir kalorimetre alma maliyetine katlanmak yerine mevcut doğru ölçüm yapan ısı sayacınızı kullanma şansı sağlanmaktadır.

Merkezi sistemli ısıtmalarda kullanılan kalorimetrelerin ısınma gideri ölçen ve bu kapsamda her ay ısınma için ödeme tutarı belirleyen bir cihaz olduğunu bilerek seçim yapılması doğru olacaktır.

Mesaj Gönder
QMET
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button