ISI SAYACI ULTRAMETER+ ( Kalorimetre) | DN15-DN40

QMET Isı Sayacı (Kalorimetre) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Isı sayacı 3 ana üniteden oluştur, hesap ünitesi, sıcaklık sensör çifti ve akış sensörü.

Isı enerjisi hesaplamak için 4 veriye ihtiyaç vardır, bu veriler;

  • Zaman
  • Debi
  • Özısı
  • Sıcaklık farkı

Akış sensörü ultrasonik prensipte, 2 sensör arasında karşılıklı gönderilen ses dalgalarının akışkan hızı nedeniyle yaratmış olduğu bağıl hız farkı ile oluşan seyahat süreleri farkına dayanır. Akışkan(su), yüksek debi ile geçiyor ise bu süre daha uzun, düşük debi ile geçiyor ise daha kısa sürmektedir.  Kalibrasyon sırasında referans ölçü aletleri ile ses hızında geçen debilerde oluşan bu süre farkları sayaca özel olarak tanımlanan bir k katsayısı tanımlanır. Sayaç tanımlanmış olan bu katsayı ile belirli debilerde okumuş olduğu süre farklarını k katsayıları ile çarparak debiyi hesaplar.

Sıcaklık farkı besleme ve dönüş hattına monte edilmiş sıcaklık sensörleri ile hesaplanır. Hesaplama prensibi Pt tipi platinyum sıcaklık sensörleri için sıcaklığa bağlı direnç değişimi metoduna dayanır. Sıcaklık arttıkça direnç değeri artar. Kullanılan Pt1000 sıcaklık sensörleri Jumo firmasından sıcaklık sensörü standartlarına uygun olarak üretilmekte olup, ölçümlenen direnç değerleri direkt olarak sıcaklık verisine dönüştürülebilir. Akışkan sıcaklığı da özısının hesaplanmasında kullanılır.

Hesap ünitesinin önemi, sıcaklık sensörlerinden okunan direnç değerlerini sıcaklık verisine dönüştürmek, ayrıca akış sensöründen okunan ses dalgalarının arasından oluşan süre farkına bağlı olarak hesaplanan değerleri k katsayıları ile çarparak debiyi hesaplamaktır.

Hesap ünitesi zamanı elektronik kart üzerinden bulunan kristal ile hesaplar. Enerji hesabı ardından 4 verinin formülde kullanımı ile tamamlanarak kayıt altına alınır.

QMET Isı sayacı  ( Kalorimetre ) Kullanımı

Isı istasyonu uygulamaları, tek şaftlı merkezi sistem ile ısınan yapılarda kullanım, jeotermal, kojenerasyon ve bölgesel ısıtma uygulamalarında kullanıma uygundur.

Neden QMET Ultrameter + Isı Sayacını ( Kalorimetre )  Tercih Etmelisiniz?

QMET ısı sayacı R160 EN1434 Klas 2 Yüksek Ölçüm Hassasiyeti ile oldukça hassas ultrasonik ölçüm prensibine sahip ısı sayacıdır. Isı sayaçları özellikle zorlu şartlarda çalıştığı için uzun ömürlü ve dayanıklı ürün seçimi önemlidir. Elektrik sayacı veya Gaz sayacı gibi diğer sayaç tiplerinde akışkan (tesisat suyu) kalitesi gibi bir sorun yoktur. Dünya’da enerji tüketiminin büyük bir kısmı ısınmaya harcanırken artan bu maliyetlerin doğru ölçümlenmesi büyük önem kazanmaktadır.

QMET  Ultrameter + Isı Sayacını ( Kalorimetre )  Rakiplerinden Ayıran Özellikler

Ultrameter + sayacın en önemli özellikleri, rakip ürünlerin kendine özel problemlerin her birine çözüm üretmiş olmasıdır. 15 yıl pil ömrü ( 8500 Ma ER 26500 pil ) . IP 65 su geçirmezlik özelliği, akış gövdesinin sertleştirilmiş plastik malzeme ile yüksek dayanıklılık sağlaması, akış sensörünün iç yapısının kir ve tortu tutmaya karşı korunaklı olması ile uzun yıllar güvenli bir şekilde kullanım sağlar. Bütün bu ek avantajların yanında fiyat performans anlamında en optimum üründür.

QMET  Ultrameter + Isı Sayacı ( Kalorimetre )  Teknik Özelikleri

Uzaktan okumaya uygun ve yüksek pil kapasitesi ile sık okuma alınabilir. Ölçüm sıklıkları ısı istasyonu uygulamalarında kullanıma uygundur. Pt1000 Jumo sıcaklık sensörleri kullanılmaktadır.

QMET Ultrameter ısı sayacının çalışma prensibi şu şekildedir;

Akış Sensörü: Bölgesel veya merkezi ısıtma sistemlerinde, ısıtmayı sağlamak için tesisattan geçen suyun m3/h birimi üzerinden hesaplanmasını sağlamaktadır. Ölçüm prensibi ultrasonik sensörlerin akışta oluşan hareket ile ses iletiminin bağıl hız farklarıdır.

Sıcaklık Sensörleri:  Isıtma tesisatında bulunan besleme ve dönüş hatlarına monte edilerek ısıtma sağlanan bölgedeki sıcaklık farkının ölçülmesini sağlar.

Hesap Ünitesi: Sensörler tarafından algılanan akış ve sıcaklık verileri üzerinden enerji tüketimi, hacim geçişi, anlık sıcaklık ve anlık akış değerlerinin hesaplanmasını ve kayıt altına alınmasını sağlamaktadır.

İzin Verilebilir Çalışma koşulları / Ölçüm Aralıkları

Hesap Ünitesi                     Θ: 3°C~95°CΘ: 3K~65K Soğutma 3~20K

Sıcaklık Sensör Çifti           Θ: 0°C~105°CΘ: 3K~105K

Akış Sensörü                       Θ: 3°C~95°C

Elektromanyetik Sınıf

E1 (konut/hafif endüstriyel uygulamalar).

Diğer elektromanyetik etkenlere en az 25 cm uzakta montaj yapılmalıdır.

Mekanik Sınıf

M1 (Sabit montaj ve minimum titreşim koşulu).

Klimatik Çalışma Koşulları

Isı sayacı buharlaşma olmayan, nem oranı düşük ve kapalı ortamlarda kullanılmaya uygundur. Çevresel sıcaklık 5-55 OC arasında olmalıdır.

Bakım ve Onarım

Isı sayacı müdahale yetkisi bulunan lokal yönetmelikler çerçevesinde sıcaklık sensörü ve pil değişimi yapılabilir. Akış sensörü hesap ünitesinden ayrılmamalıdır. Ultrameter+ için uygun sıcaklık sensörü Pt1000.

Pil Değişimi

QMET Ultrameter + ısı sayacı, 1 adet ER26500 pil ile kullanılabilir.  Pil ömrü 15 yıldır.

Isı sayacı montajı öncesinde bu kılavuzu okuyunuz.

Koşullara uygun olarak montaj yapılmalıdır.

Max Basınç : PN16/PS16.

Çevresel Sınıf: E1, M1, A

Montaj Noktası: Sinyal kablolarından en az 25 cm uzaklıkta montaj yapılmalıdır.

Tesisat suyu sıcaklığı 10°C altında veya 90°C üzerinde olması durumunda hesap ünitesinin duvara montaj yapılması önerilir.

Not: Mühür veya diğer güvenlik işaretlerine müdahale veya zarar gelmesi durumunda garanti kapsamından ürün çıkarılır.

Mesaj Gönder
QMET
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button