M-bus Sistem Devreye Alım ve Onarım

Günümüzde uzaktan okuma sistemlerinin gelişmesi, yerinde okuma maliyetlerin artışları nedeniyle Mbus arayüzü üzerinden alınan veriler önem arz etmektedir. Mbus arayüzünün sağlıklı çalışması için sistemde kısa devre olmaması gereklidir, bunun yanında hat üzerinde bulunan bütün sayaçların Mbus devrelerinin sağlıklı çalışıyor olması gerekir, böylelikle daha rekabetçi fiyatlar ile okuma hizmet teklifleri alınabilir.

Yaşanan en genel problemlerden bazı örnekler vermek gerekirse;

Mbus arayüzlü su sayaçlarında yaşanan en genel problem pil tüketimidir, QMET olarak sunduğumuz Apator JS serisi su sayaçlarında 10-12 yıl pil ömrü öngörmekteyiz. Piyasada yaygın olarak kullanılan modüllerde düğme pil dediğimiz CR2032 gibi düşük kapasiteli piller kullanılmakta olup bu piller ile Mbus hattında beslenildiği takdirde 10 yıl, besleme kesildiği takdirde 2 yıl pil ömrü görülmektedir. Sahada rastladığımız en büyük sorun Mbus konvertör ısınmaları nedeniyle bu bağlantıları sayaçtan keserek erken pil bitme sorunu ile karşılaşılmaktadır.

Palslı su sayaçlarından kaynaklanan endeks kaymaları, paslı su sayaçları belirli litre geçişlerinde bir sinyal üretmek üzere tasarlanmaktadır. Bu sinyal bağlı olduğu pals sayar veya genellikle ısı sayacı tarafından toplanır ve su sayacı endeksi olarak kayıt altına alınır. Mbus üzerinden yapılan okumalarda ısı sayacı tarafından verilen bu verilerde, sıcak su ve soğuk su sayaçlarının hatalı olarak verilerinin toplandığı ile karşılaşılabilmektedir. Bunun sebebi kurulum sırasında pals değerleri ile birlikte su sayacının seri no değerinin bağlı olduğu pals kanalına yazılması gereklidir ve ısı sayacının içerisine cihaz tipi verisi de işlenmelidir. Mbus protokolünde ısı, gaz, sıcak-soğuk su, elektrik vb. bütün sayaçlara ait tanımlamalar mevcuttur, bu protokolün verimli kullanımı karışıklıkların önüne geçmektedir. Bunun yanında palsı üreten sayacın sensör kalitesine bağlı olarak pals kaçırma problemleri yaşanabilmektedir. Bu problemler zamanla birikerek ısı sayacından alınan veri ve mekanik olarak su sayacı üzerinden okunan veriler arasında ciddi sapmalara neden olur.

Mesaj Gönder
QMET
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button